• Produkcja plastiku na masową skalę ruszyła w latach 50 XX wieku. Do dziś na całym świecie pojawiło się już 9,1 mld ton! A tylko 9% trafiło do recyklingu.

        Gdzie więc zalega pozostałe 91%?

        Większość z niego leży w morzach i oceanach…I będzie tam leżała jeszcze kilkaset lat. Nie pozbędziemy się go już. Ale możemy pomyśleć o przyszłości i zadbać o to, żeby używać mniej plastiku. O tym jest właśnie program edukacyjny BRITA – Filtrujemy dla Bałtyku!

        Akcja skierowana jest do dzieci w wieku szkolnym, w naszej szkole realizujemy lekcje pod hasłem "Filtrujemy dla Bałtyku" od 2022 roku w Światowy Dzień Wody, który przypada 22 marca . Zajęcia będziemy co roku prowadzić dla klas 4, wdrażając dzieci w tajniki ochrony naszej przyrody. Ufamy we wrażliwość, empatię i otwartość dzieci. Chcemy im pokazać, jak ogromny wpływ na świat mają ich codzienne wybory i zachowania.

        Tak, o samej akcji piszą ich organizatorzy:

        Ponieważ chcemy dzieci czegoś nauczyć, a nie przestraszyć, wybraliśmy do tego najlepszą ambasadorkę na świecie – naszą, polską fokę szarą.

        Adoptowaliśmy jedną z fok, które po urodzeniu wymagały rehabilitacji i trafiły do Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza Britka – bo tak nazwaliśmy foczkę – przeprowadzi dzieci przez cały nasz program.

        Jeszcze kilka słów o tym, jak chcemy pokazać dzieciom problem, jakim jest wszechobecny plastik. Edukując przez zabawę! Zamiast suchych faktów, które mogą przytłoczyć dzieci, przygotowaliśmy różnorodne materiały i zabawy, które w kreatywny sposób opowiedzą dzieciom o obecnej rzeczywistości.